Architektonická studie převede všechny vaše představy a sny do funkčního řešení a skloubí je s možnostmi pozemku, prostoru i vašimi finančními možnostmi. Její řešení zahrnuje zjištění všech základních informací, omezení, znalost územního plánu i vedení inženýrských sítí, které se vždy podílí na příběhu každé stavby nebo domu.
Architektonická studie obsahuje:
Máme více než třicet let zkušeností z oblasti architektury, stavebního inženýrství a designu.
Zaměřujeme na zpracování a dodávku veškerých projekčních prací souvisejících s investiční činností. Vytváříme promyšlené, současné a fungující projekty, podléhající předpisům ČKA a ČKAIT.
Projekty jsou zpracovávány v různých stupních.
Každý stupeň projektu má svůj zákonem daný účel a rozsah.
Územní řízení předchází stavebnímu řízení (stavební povolení nebo ohláška stavby). Účelem územního řízení je rozhodnout, zda dům tak, jak jej navrhl architekt, může být v dané lokalitě postaven. Jde především o posouzení souladu navrhované stavby s územním plánem a napojení stavby na infrastrukturu, což jsou především přípojky k inženýrským sítím a připojení domu k místní komunikaci. Následné stavební řízení je již vždy méně problematické, jelikož zde se stavební úřad zaměřuje spíše na samotné technické řešení stavby a zda je navržena dle platných norem a splňuje všechny obecné požadavky na výstavbu. Vyhotovují v měřítku 1:100 pouze s uvedením nutných informací pro stavební úřad jak je stanovuje vyhláška. Neřeší technické detaily a statické výkresy konstrukcí a nelze podle ní stavět.
Obsahuje:
Je určena pro výstavbu. Projektant při zpracovávání této dokumentace uvažuje nad reálnou výstavbou a snaží se do dokumentace uvádět informace vyjasňující technické řešení. Výkresy se zpravidla kreslí ve velkém měřítku 1:50. Součástí dokumentace je mimo jiné i několik výkresů detailů, které řeší složitá místa stavby (např. ukončení izolací, návaznost klempířských prvků na stavební konstrukce, tepelné mosty, členité a složité prvky fasády atpod.). Rozsah takové dokumentace se proto může u každé stavby značně lišit.
Obsahuje:
je doplňková dokumentace k dokumentaci pro provedení stavby, ve které je navíc uveden kompletní výpis materiálů a výrobků, které dodavatel (stavební firma) při stavbě musí použít. Dokumentace se naprojektuje přímo na míru dodavateli stavby (jeho technologickým postupům, požadavkům a materiálům).
Tuto dokumentaci si může vyžádat stavební úřad v případě, že zjistí nesrovnalosti mezi schválenou dokumentací a realitou na stavbě. Většinou k tomu nedochází, pouze v případech kdy se na stavbě provádí větší změny, které již nejsou z dokumentace patrné.
Zpracování této části je na dodavateli stavby a jeho subdodavatelích. Schvalování této dokumentace spadá pod autorský dozor stavby.
Cílem technické supervize je kontrola dodržování projektové dokumentace, účelnost využití finančních prostředků, kvalitu provedení stavby, bezpečnost na stavbě. (Technickou supervizí si zajišťuje investor většinou pro veřejné zakázky.)
Náplň supervize technického dozoru:
Stavební dozor dohlíží na kvalitu provedených prací, konstrukcí a všech částí stavby, především pak těch, které budou zakryté. Kontroluje soulad provedených konstrukcí s projektovou dokumentací, sleduje také soulad údajů na faktuře se skutečně provedenými pracemi a s položkovým rozpočtem a společně se stavbyvedoucím, stavebníkem a jinými osobami je oprávněn provádět zápisy do stavebního deníku či do jednoduchého záznamu o stavbě.
Kompletní definice stavebního dozoru je uvedena ve stavebním zákoně
č. 183/2006 Sb., §2, odst. 2 písm. d: